مجوز جذب ۲۰۰۰ هیأت علمی اخذ شده است

مجوز جذب ۲۰۰۰ هیأت علمی اخذ شده است

مجوز جذب ۲۰۰۰ هیأت علمی اخذ شده است

مجوز جذب ۲۰۰۰ هیأت علمی اخذ شده استبه گزارش  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان،باقر لاریجانی، معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به جایگاه اعضای هیات علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی در ارتقای آموزش عالی سلامت، اظهار کرد: ارتقا و توانمندسازی بدنه هیات علمی نظام سلامت یکی از اهداف مهم در برنامه تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی است.

او با اشاره به بسته‌های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی، گفت: جلب مشارکت اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها در اجرای این بسته‌ها یکی از ارکان اصلی است که برای ایجاد تحول در آموزش عالی سلامت باید مدنظر قرار گیرد و تنها با مشارکت همکاران محترم هیات علمی است که می‌توان امید داشت این برنامه‌ها در بدنه دانشگاه‌ها نهادینه شود.

لاریجانی ادامه داد: تربیت نیروی انسانی حوزه علوم پزشکی باید براساس نیاز‌های واقعی جامعه صورت گیرد و حتی لازم است ترتیبی اتخاذ شود تا نیروی انسانی هر منطقه از کشور متناسب با نیاز بومی همان منطقه تربیت شود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت ادامه داد: بر همین اساس سند برآورد نیروی انسانی مورد نیاز کشور در حوزه علوم پزشکی تدوین شده و این سند برای تمامی کلان مناطق آمایشی نیز در دست تدوین است.

او به احصای ماموریت‌های ویژه حوزه آموزش علوم پزشکی از اسناد بالادستی کشور اشاره و عنوان کرد: غالب این ماموریت‌ها مرتبط با توسعه علمی کشور در علوم بین رشته‌ای و حوزه‌های بومی مورد نیاز، برای تامین نیاز‌های جامعه و همچنین حرکت به سمت مرجعیت علمی است. این ماموریت‌ها باتوجه به ظرفیت‌ها و نیاز‌های مناطق آمایشی و دانشگاه‌های علوم پزشکی به آن‌ها سپرده شده است.

لاریجانی با اشاره به اینکه بدنه هیات علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی لازم است برای پاسخگویی به این نیاز‌ها هم به لحاظ کمی و هم کیفی تقویت شود گفت: طبق برآورد‌ها ضروری است تا در سال‌های آتی، متناسب با شرایط کشور حدود ۱۰ هزار عضو هیات علمی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور جذب شوند، که امیدواریم با حمایت نهاد‌های بالادستی این هدف محقق گردد.

او عنوان کرد: در سال جاری مجوز جذب حدود ۲ هزار عضو هیات علمی اخذ شده که به زودی فرایند جذب در دانشگاه‌های علوم پزشکی آغاز می‌شود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: همانطور که ذکر شد اعضای هیات علمی می‌بایست در دانشگاه‌های علوم پزشکی متناسب با ظرفیت جذب دانشجو، نیاز‌های بومی و مأموریت‌های ویژه دانشگاه جذب شوند.

او افزود: بر همین اساس چارچوب نقشه جامع اعضای هیات علمی حوزه علوم پزشکی تدوین و به دانشگاه‌ها ابلاغ شده است.

لاریجانی در پایان گفت: دانشگاه‌های علوم پزشکی بر اساس شاخص‌های ذکر شده در این چارچوب و برآورد وضعیت دانشگاه در این شاخص‌ها با هماهنگی مرکز امور هیات علمی و تیمی که به منظور تدوین نقشه اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها در حوزه معاونت آموزشی وزارت بهداشت تشکیل شده این نقشه را تدوین می‌کنند.

انتهای پیام/

طراحی نقشه اعضای هیات علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور تا چند ماه آینده

نظر خود را بنویسید