ناسا کشف هرگونه نشانه از حیات فرازمینی در مریخ را رد کرد

ناسا کشف هرگونه نشانه از حیات فرازمینی در مریخ را رد کرد

به گزارش خبرنگار حوزه فناوری گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، ادعای کشف حیات فرازمینی در سیاره مریخ توسط دکتر گلیبرت لوین Gilbert Levin مطرح شده است. او از اعضای تیم پژوهشی ارسال کاوشگر وایکینگ به سیاره مریخ در دهه ۱۹۷۰ میلادی بوده است.

لوین به تازگی با نوشتن یک مقاله علمی اعلام کرده است ناسا در گذشته شواهدی از زندگی میکروبی حیات فرازمینی درخاک سیاره مریخ کشف کرده است، اما به دلایل مختلف این اطلاعات را کتمان کرده است. وی اعلام کرده است کاوشگر وایکینگ اولین برخورد انسان با حیات فرازمینی بوده است.

درماموریت وایکینگ چندین کاوشگر حدود ۴۰ سال پیش به سیاره مرخی ارسال شدند که وظیفه آنها بررسی و ارسال داده از گرد وخاک سطح سیاره مریخ بود.
آنها دارای نوعی ابزار علمی آزمایشی به نام Labeled Release به اختصار LR بودند که به وسیله آن می‌توانستند به دنبال نشانه‌هایی از حیات فرازمینی درمریخ بپردازند.
 
لوین ادعا می‌کند ابزار علمی موفق به کشف شواهدی از حیات بر سطح سیاره مریخ شده است و ناسا را به دروغ پردازی و کتمان حقیقت متهم کرده است.

طبق گفته وی در ۳۰ جولای سال ۱۹۷۶، ابزار LR به زمین باز گردانده شد و دانشمندان نتیجه‌های مثبت و شگفت انگیزی از داده‌های آن به دست آورند. در این ماموریت دو فضاپیمای دوقلوی واکینگ درفاصله ۴۰۰۰ مایلی از همدیگر بر سطح مریخ فرود آمدند و به نمونه برداری از خاک سیاره پرداختند.

آمار‌ها نشان می‌دهند با گذشت ۴۳ سال از زمان ارسال اولین کاوشگر فضایی به سیاره مریخ، پس از آن در هیچ یک ازکاوشگر‌ها این گونه ابزار‌های علمی برای کشف حیات میکروبی تعبیه نشده است.

به گفته دکتر لوین با توجه به هدف بسیاری از شرکت‌های پیشتاز صنعت فضایی برای ارسال انسان به سیاره مریخ و حتی مسکونی کردن این سیاره خطری جدی انسان را تهدید می‌کند و حتی امکان دارد در بدو ورود به سیاره مریخ با مشکل‌ها وبیماری‌های جدی مواجه شوند.
 

دکتر لوین از ناسا درخواست کرده است در جدیدترین مریخ نورد‌هایی که در دست ساخت دارد، ابزار‌های علمی برای شناسایی نمونه خاک سیاره از نظر مواد آلی و حیات میکروبی را قراردهد، همچنین نمونه داد‌های متعلق به ماموریت وایکینگ در ۴۰ سال پیش را دوباره مورد تجزیه تحلیل و بازنگری قرار دهد.


بیشتر بخوانید: جدیدترین لباس‌های فضانوردی برای گردش در فضا


سخنگوی ناسا در واکنش به اظهارات دانشمندا سابق این سازمان اعلام کرده است ناسا سالهاست به دنبال کشف نشانه‌هایی از حیات فرازمینی در سیاره‌های منظومه شمسی و دیگر کهکشان ها است و تاکنون به هیچ شواهدی مبنی بر وجود حیات فرازمینی دست نیافته است.

کارشناسان ناسا اعلام کرده اند از جمله اصلی‌ترین گزینه‌های کشف حیات فرازمینی اقیانوس‌های منجمد درد و قمر انسلادوس و اروپا درمنظومه شمسی است و آنها در نظر دارند ماموریت‌هایی برای ارسال کاوشگر و جمع آوری نمونه از آن‌ها در سال‌های آینده به انجام برسانند.

منبع:The sun

انتهای پیام/

درماموریت وایکینگ هیچ نشانه‌ای از حیات فرازمینی به دست نیامد

نظر خود را بنویسید